• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • Français
Інтерв'ю Тимчасового повіреного у справах України в АНДР Андрія Білецького та першого секретаря з консульських питань ПУ в АНДР (консула) Олександра Дем’янюка інформаційному агентству УНІАН
Опубліковано 25 грудня 2017 року о 17:32

Консул Посольства України в Алжирській народній демократичній республіці Олександр Дем’янюк та Тимчасовий повірений у справах України в АНДР Андрій Білецький розповіли про роботу диппредставництва в Алжирі, українську діаспору, торгівлю між країнами та розповіли про тонкощі процесу видачі віз алжирцям.Детальніше читайте на УНІАН: https://www.unian.ua/common/2311559-ukrajintsi-malo-znayut-pro-aljir.html

Українці мало знають про Алжир. Найбільшу країну Африки часто згадують лише в контексті з сусідніми Тунісом і Марокко. Чи знайшли ви розгадку, чому?

А.В. Білецький: Справді, українці, на жаль, мало знають про Алжир. Хоча це дуже красива і привітна країна, зі своїм колоритом і шармом, де живуть відкриті і дружелюбні люди, які завжди гостинно зустрічають іноземців. Алжир – це симбіоз культур, перехрестя цивілізацій, унікальна самобутня країна. Як відомо, на цій землі перетнулися в історичному калейдоскопі різні народності: бербери, османи, римляни, французи, які залишили свій слід в історії країни.            

Саме тому одним із завдань дипломатів, які працюють в Посольстві України в Алжирі, є розвиток двосторонніх культурних зв’язків.

Відверто кажучи, я не помічав, що Алжир згадують виключно в контексті з сусідніми країнами. Зараз все більше українців цікавляться Алжиром, зокрема, що стосується налагодження економічних контактів. Адже ця країна є вкрай цікавою для України в розрізі диверсифікації ринків збуту української продукції.

Тому економічна складова роботи Посольства є одним із головних наших пріоритетів. 10 квітня 2017 р. в приміщенні ТПП АНДР Посольство України провело «День інформації щодо доступу на ринок України». Під час цього заходу я презентував потенціал економіки України для розвитку двосторонніх зовнішньоекономічних відносин з АНДР. Після презентації відбулось обговорення наживо з представниками алжирського бізнесу можливостей розвитку двосторонніх економічних зв’язків.

Алжир закритий для туристів, хоча, насправді, тут є на що подивитись. Із чим це пов'язано? І чи змінюється ситуація, розвивається туризм? 

А.В. Білецький: Як я вже зазначав вище, Алжир справді дуже цікава країна,  зокрема, і в туристичному плані. На території АНДР знаходиться сім об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО (Аль-Кала-Бені-Хаммад, Стародавнє місто Джеміла, Касба в м.Алжир, Долина М’Заб, Стародавнє місто Тімгад, плато Тассілін-Адджер та Стародавнє місто Тіпаза). Тут є і море, і гори, і національні парки такі, як скажімо біосферний резерват Шреа в провінції Бліда та  багато інших цікавих об’єктів.            

І дійсно логічним є питання чому ж Алжир не є настільки ж туристичною країною, як, скажімо, сусідній Туніс?            

Річ у тім, що варто пригадати сумнозвісні події, які відбувалися на території Алжиру  у період з 1991 по 2002 рр. і які увійшли в історію під назвою «чорне десятиліття» або «десятиліття терору». Я маю на увазі озброєний конфлікт між Урядом Алжиру та терористичними ісламістськими угрупуваннями, який забрав життя близько 200 тисяч осіб. Після перемоги Уряду над ісламістами надзвичайний стан в державі тривав до початку 2011 року.            

Також потрібно не забувати і те, що Алжир межує з такими країнами як Малі, Лівія де є велика активність радикальних ісламіських угрупувань - джихадистів, які намагаються потрапити на територію АНДР з метою проведення своєї терористичної діяльності. Тому урядові сили Алжиру на постійній основі в рамках антитерористичної операції проводять спеціальні рейди в місцях найбільш вірогідного скупчення екстремістів (район Кабілія на півночі Алжиру, прикордонні райони з Малі та Лівією).         

Саме все це і стримує, на мою думку, розвиток туризму в країні.            

Хоча останніми роками Алжир стрімко розвивається в різних напрямках, зокрема, відбудовується і туристична галузь – будуються готелі, ремонтуються основні автомагістралі, розбудовуються аеропорти тощо. Переконаний, що в найближчий час Алжир постане перед світом, як нова туристична країна.        

Чи велика українська діаспора в країні? Згуртована ? 

О.О. Дем’янюк: За офіційними даними, на території АНДР проживає близько 300 громадян України. Переважно це громадянки України, які перебувають у шлюбі з громадянами Алжиру та їх діти. За часів Радянського Союзу в Україні (переважно в Харкові, Донецьку, Дніпрі та Одесі) за програмами обміну навчалося багато студентів з Алжиру, які одружувалися з нашими дівчатами. Це, я б так сказав, стара хвиля міграції наших жінок до Алжиру. Зараз спостерігається нова тенденція, коли наші дівчата (переважно з Донецької, Луганської, Одеської, Харківської областей), які здебільшого приймають іслам ще в Україні, виходять заміж за алжирців. Так би мовити «нова хвиля міграції».           

Переважна більшість наших громадян проживають за межами столиці в різних куточках Алжиру. Тому, їх згуртованість є здебільшого локального характеру. Скажімо в провінції Бумердес проживає значна кількість українців, які знають один одного. Ось вони і створюють свого роду регіональний осередок українців.           

 Зараз Посольство спільно з українською громадою в Алжирі активно опрацьовує питання можливості створення асоціації українців в Алжирі.

Чи велике дипломатичне представництво України в Алжирі? А в порівнянні з іншими північно-африканськими державами? 

А.В. Білецький: Посольство України в Алжирі за кількістю співробітників є одним з найменшим серед наших диппредставницт у Північній Африці. Два дипломати: Андрій Білецький – Тимчасовий повірений і Олександр Дем’янюк – консул. Також є ще військовий аташе і два адміністративних співробітника. Ось і весь штат. Тобто фактично ми двоє перекриваємо всі напрямки діяльності Посольства.

Зараз Міністерство закордонних справ опрацьовує питання щодо посилення диппредставництва України в Алжирі новими дипломатами.

Чию сторону зайняв офіційний Алжир в українсько-російському конфлікті?

А.В. Білецький: Питання це не просте і в короткому інтерв’ю його не поясниш: якщо говорити в цілому, то Алжир в рамках ООН утримується при голосуванні по резолюціях щодо агресії РФ та ситуації з правами людини в тимчасово окупованій АРК, при цьому АНДР заявляє про підтримку територіальної цілісності України.

Україна таки отримала безвізовий режим з ЄС. Чи збільшилась після цього кількість туристів-громадян Алжиру в Україну? Алжир входить до списку країн міграційного ризику. З якими труднощами зустрічаєтеся ви в повсякденній роботі? Який відсоток відмов в українській візі громадянам Алжиру?

О.О. Дем’янюк: У перші місяці після отримання Україною безвізу, консульський відділ отримував чимало звернень від громадян Алжиру щодо можливості в’їзду в країни ЄС за українськими візами. Тому, відповідна інформація, яка роз’яснює зазначене питання, була розміщена на офіційному сайті Посольства та інформаційному стенді в кімнаті прийому громадян. Також я певний період під час консульського прийому громадян проводив інформаційно-роз’яснювальну роботу з цього питання.            

Але я б не став говорити про те, що саме через отримання нашою країною безвізового режиму збільшилась кількість громадян Алжиру, які звертаються до консульського відділу Посольства з метою отримання української візи.              

Загалом, так, протягом 2017 року реально збільшилась кількість опрацьованих звернень громадян Алжиру до консульського відділу Посольства з метою отримання в’їзної візи в Україну.            

Це, передусім, зумовлено оптимізацією роботи консульського відділу на візовому напрямку (збільшена, у порівнянні з попередніми рокам, кількість днів та годин прийому громадян АНДР), що дозволило приймати значно більше заявників, а від так майже вдвічі збільшилась кількість виданих віз у порівнянні з 2016 роком.            

Якщо говорити про мету поїздки в Україну громадян Алжиру, то я б на перше місце за кількістю звернень поставив би навчання в Україні, на другому місці – це возз’єднання з громадянином України на підставі шлюбу, і зрештою – це поїздки в Україну за приватними запрошеннями або туристичними ваучерами.            

Оскільки Алжир входить до списку країн міграційного ризику, я, звичайно, відповідно до чинного законодавства України, провожу співбесіду з кожним заявником, намагаючись у такий спосіб максимально чітко зрозуміти чи справді заявник володіє інформацією щодо, скажімо, ПІБ особи, яка запрошує, місця проживання під час перебування в Україні або, якщо мета поїздки зазначена як туристична, назви міста, готелю  тощо.            

За результатами співбесіди я приймаю рішення щодо можливості прийняти або щодо відхилення візового досьє.            

На жаль, останнім часом трапляються далеко непоодинокі випадки, коли заявник не володіє хоча б мінімальною інформацією щодо своєї поїздки (не знає ПІБ особи, яка запрошує або, уявіть собі, навіть дружини, не може назвати, в яке місто їде) або надається неповний сет документів.            

Щодо кількості відмов, то в середньому це десь 10-15 відсотків від усіх звернень.

Але варто розуміти, що погодження в оформлені українських віз складається, так би мовити, з двох етапів. Перший етап – це співбесіда з консульською посадовою особою під час подачі візового досьє, а другий етап – це погодження з відповідними компетентними органами України. Тобто, коли заявник отримує позитивну відповідь на всіх етапах. він отримує візу.

Наскільки тісні стосунки України й Алжиру в культурному, економічному, політичному аспектах? 

А.В. Білецький: Наразі, найбільш активно розвивається саме економічна сторона наших двосторонніх відносин. Згідно даних Державної служби статистики України, Алжир увійшов у трійку країн, до яких найбільше зросли темпи експорту у 2017 році. Загалом, за 9 місяців 2017 р. Україна експортувала в Алжир на суму в 309 млн. дол. США, що удвічі більше, ніж в аналогічний період минулого року. І що мені найбільше подобається, це те, що останнім часом ми бачимо серед українських експортерів не тільки традиційних постачальників металів, олії та зернових, але є підприємства, які тут виходять на ринок інженерних технологій, будівництва, або вивчають можливості постачання товарів високого технологічного рівня. Разом з тим, необхідно відзначити, що імпорт з Алжиру сьогодні є незначним і складається в основному з товарів сільськогосподарського характеру та продуктів перегонки нафти. Як я вже казав, 10 квітня 2017 р. в приміщенні ТПП АНДР Посольство України провело «День інформації щодо доступу на ринок України», в ході якого я закликав присутніх бізнесменів зорганізуватись і запропонувати товари для експорту в Україну. Наразі ми вивчаємо такі пропозиції.

Автор іинтерв'ю: Граб Наталія

Детальніше читайте на УНІАН: https://www.unian.ua/common/2311559-ukrajintsi-malo-znayut-pro-aljir.html

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux