• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • Français
Торговельно-економічне співробітництво між Україною та Республікою Малі
Опубліковано 16 жовтня 2012 року о 00:00

Малі – одна з найбідніших держав світу. Економіка країни у значній мірі є залежною від іноземної фінансової допомоги.

Номінальний ВВП (за даними МВФ) – 12,5 млрд. дол. США (2020 р.)

ВВП на душу населення (за даними МВФ) – 700 дол. США (2020 р.).

Провідні галузі економіки: видобуток золота - другий, після рослинництва, сектор малійської економіки, який забезпечує головну статтю експорту. Малі є третім за розміром виробником золота в Африці після ПАР та Гани. Досягнутий рівень видобутку становить близько 60 тонн на рік. 45 % промислового виробництва Малі складають переробна та харчова промисловості, включаючи виробництво цукру, бісквітів, цукерок, молочних продуктів, пива та безалкогольних напоїв.

У галузі сільського господарства зайняті близько 80% населення. Рослинництво є основним сектором економіки Малі (вирощування бавовни, кукурудзи, сорго, рису, арахісових, томатів, картоплі, манго).

Тваринництво - третя за значенням, після рослинництва та видобутку золота, галузь економіки Малі, яка забезпечує 11% ВВП.

Структура ВВП: домінує сільське господарство - близько 42%, у секторі зайнято до 80% населення; промисловість – близько 18% ВВП; сектор послуг – 40 ВВП.

Зовнішня торгівля

Загальний обсяг зовнішньої торгівлі Малі за 2018 р. склав 10,1 млрд. дол. США.

Експорт: 3,8 млрд. дол. США.

структура: бавовна, золото, сільськогосподарська продукція.

показники за країнами (2018 р.): ПАР – 41%, Швейцарія 21,4%, Буркіна-Фасо - 6,1%, Бангладеш - 5,8%, Кот-д’Івуар – 4,9%.

Імпорт: 6,3 млрд. дол. США (2018 р.).

структура: нафта, машини і обладнання, будівельні матеріали, продукти харчування, текстиль.

показники за країнами (2018 р.): Сенегал - 20,5%, Китай – 15,2%, Кот-д’Івуар – 9,7%, Франція – 7,9%, ФРН – 3,6%.

Додаткова інформація про країну

Малі входить до складу близько 50 світових та регіональних організацій (зокрема, Африканського Союзу, Західноафриканського економічного та монетарного союзу (UEMOA), Економічного співтовариства західноафриканських держав (ECOWAS), MONUC, G-77 тощо).

Українсько-малійське торговельно-економічне співробітництво:

За даними Держстату України, у 2020 р. двостороння торгівля товара

Торговельно-економічні відносини у 2021 році

ЗТО: 41 млн. 638 тис.дол.США

Експорт товарів: 34,6 млн.дол.США

Імпорт товарів: 7 млн.дол.США

Сальдо: +27,6 млн.дол.США


Статистика за січень 2022 року

Згідно з інформацією Державного комітету статистики України, зовнішня торгівля товарами з Мавританією протягом січня 2022 р. склала 1,4 млн дол. США.

Експорт товарів з України у січні 2022 р. становив 1,3 млн. дол. США (майже у 5 разів менше у порівнянні з відповідним періодом 2021 року).

Номенклатура українського експорту:

У структурі українського експорту до Малі за січень 2022 р. переважали такі групи товарів:

 • чорні метали – 89% експорту на загальну суму 1,2 млн. дол.США (26,9% від обсягу поставок у січні 2021 року)
 • реактори ядерні, котли, машини – 53,7 тис. дол.США, що складає всього 3% обсягу від показників 2021 року);

 

Імпорт товарів склав 104,7 тис. дол. США, що складає третину усього річного обсягу у 2021 р.).

Номенклатура імпорту в Україну:

Український імпорт з Мавританії у січні 2022 р. складався з двох груп товарів:

 • реактори ядерні, котли, машини – 43,8 тис. дол. США (41,8% від загального обсягу імпорту);
 • прилади та апарати оптичні, фотографічні – 33,5 тис. дол. США (32% від загального обсягу імпорту);
 • електричні машини – 20 тис.дол.США (19,1% від загального обсягу імпорту).

Сальдо торгівлі товарами: за січень 2022 р. позитивне і складало 1 млн 213 тис. дол. США.

Провідні галузі економіки: видобуток золота - другий, після рослинництва, сектор малійської економіки, який забезпечує головну статтю експорту. Малі є третім за розміром виробником золота в Африці після ПАР та Гани. Досягнутий рівень видобутку становить близько 65 тон на рік. Крім золота, малійська економіка здебільшого тримається на експорті бавовни. Разом ці дві сировинні позиції (золото та бавовна) формують понад 85% надходжень до бюджету Малі.

45 % промислового виробництва Малі складають переробна та харчова промисловості, включаючи виробництво цукру, бісквітів, цукерок, молочних продуктів, пива та безалкогольних напоїв.

У галузі сільського господарства зайняті близько 80% населення. Рослинництво є основним сектором економіки Малі (вирощування бавовни, кукурудзи, сорго, рису, арахісових, томатів, картоплі, манго).

Тваринництво - третя за значенням, після рослинництва та видобутку золота, галузь економіки Малі, яка забезпечує 11% ВВП.

Крім цього, уряд Малі визначив план з диверсифікації гірничодобувного сектору в якості пріоритету розвитку економіки із перспективою нарощування обсягів видобутку урану, бокситів, фосфатів, заліза, літію та марганцю.

Структура ВВП: домінує сільське господарство - близько 42%, у секторі зайнято до 80% населення; промисловість – близько 18% ВВП; сектор послуг – 40 ВВП.

Незважаючи на дестабілізуючі наслідки державного перевороту у Малі у серпні 2020р., а також постійні терористичні загрози, довгострокові економічні перспективи Малі залишаються привабливими завдяки наявності значних покладів природних ресурсів, енергетичним можливостям (особливо у секторі відновлюваних джерел енергії), а також з урахуванням високого сільськогосподарського потенціалу. Малі. Не дивлячись на те, що країна досі стикається зі значними політичними викликами, проблемами безпеки та розвитку, країна є відкритою для бізнесу та розглядає імпорт високоякісної продукції іноземного походження та партнерство із зарубіжними компаніями як перспективний напрям. Проте, ризики у співпраці з Малі для торговельних компаній України залишаються високими з огляду на вкрай нестабільну безпекову та політичну ситуацію.

Найбільш перспективні галузі для українського експорту: сільське господарство, агропромисловість, телекомунікації, видобуток корисних копалин, оборона та ВТС, виробництво електроенергії, постачання одягу, продуктів харчування, транспортні засоби, електроніка, споживчі товари, офісне обладнання тощо. Малійські контракти щодо державних закупівель, як правило, відбуваються в рамках механізмів фінансової підтримки ООН  у контексті відповідних донорських програм, що також може бути привабливим для вітчизняних експортерів.  Для подібних проєктів може потребуватися обладнання та технічні послуги з виробництва гідроелектростанцій, генерації сонячної енергії, зрошення, телекомунікацій, охорони здоров'я, сільського господарства.

Найбільші торговельні партнери Малі:

Сенегал – товарообіг 890 млн. дол. США

Китай – 660 млн. дол.США

Кот-д’Івуар – 419 млн. дол. США

Франція – 342 млн. дол. США

ФРН – 156 млн. дол. США

Особливості започаткування бізнесу в Малі:

В країні найзручніше реєструвати компанію у формі, аналогічній вітчизняним ТОВ - SARL (Société à Responsabilité Limitée). Відкриття фірми в Малі в середньому займає близько місяця і складається з восьми етапів. Офіційна мова країни - французька, і всі документи потрібно складати на ній або перекладати. Всі процедури для громадян і нерезидентів є ідентичними - іноземцям додатково потрібно лише повідомити владу про намір заснувати компанію.

Необхідна кількість директорів: один мінімум.

Необхідна кількість акціонерів: один мінімум.

Мінімальний статутний капітал складає: близько 9 500 €.

Директор повинен бути фізичною особою.

Необхідно проводити збори акціонерів.

Закордонне майно дозволено.

Тривалість реєстрації: від 4 тижнів.

Анонімне підприємство (SA):

Вимог до резидентства немає.

Мінімальний статутний капітал складає: близько 19 500 €.

Закордонне майно повністю дозволено.

Необхідно надати комплект стандартних документів.

Процес реєстрації компанії SA становить: від 6 тижнів.

Звітність:

Вести і подавати бухгалтерський звіт необхідно щорічно.

Проводити аудит (SARL) - не потрібно.

Проводити аудит (SA) - потрібно.

Оподаткування:

Корпоративний податок становить: 35%.

Плануючи реєстрацію компанії в Малі, потрібно пам'ятати, що:

 • процедура підготовки і подачі документації, не повинна тривати більше трьох днів;
 • аби відкрити рахунок в іноземній валюті, необхідно отримати спеціальний дозвіл Міністерства Фінансів і Центробанку західної Африки, а потім щороку його продовжувати (за указом ECOWAS);
 • перед заснуванням фірми необхідно внести 100% статутного капіталу (мінімум один мільйон франків КФА) - безпосередньо банку або через нотаріуса.

Як заснувати компанію:

Реєстрація компанії в Малі здійснюється через службу «єдиного вікна». Перед подачею установчих документів їх повинен завірити місцевий нотаріус. Також в фіксовану суму винагороди (при мінімальному капіталі вона складе 25 тисяч франків КФА) входить оплата його роботи, публікація оголошення про створення фірми в офіційних друкованих виданнях, внесення збору служби «єдиного вікна».

Засновники бізнесу в процесі реєстрації можуть підписати письмові свідчення (аффідевіт під присягою), що у перших осіб компанії немає кримінального минулого. Якщо капітал фірми перевищує мінімально встановлений розмір, з нього необхідно додатково заплатити 3%.

Після цього необхідно:

 • Надати дві довідки про те, що особа, яка керує компанією не має судимостей - її можна отримати в суді (навіть після закінчення реєстрації), пред'явивши копії посвідчень особи кожного з засновників;
 • сплатити гербовий збір - через нотаріуса або у представника податкової служби;
 • зареєструватися для сплати податків;
 • отримати ліцензію та дозвіл на ведення комерційної діяльності.

Далі всі документи передаються службі «єдиного вікна» і, якщо вони заповнені вірно, компанію реєструють в Комерційному Реєстрі. Після цього засновники отримують ідентифікаційний номер NINA і стають на облік в пенсійних і соціальних відомствах.

Малі є членом Світової організації торгівлі (СОТ), Західноафриканського економічного та валютного союзу (WAEMU), Економічного співтовариства західноафриканських держав (ЕКОВАС). Податкова політика Малі чітко розрізняє внутрішньорегіональну торгівлю (що характеризується режимом пільгових тарифів між регіональними партнерами) та позарегіональну торгівлю (за умови режиму Спільних зовнішніх тарифів або СЕТ).

Як член WAEMU, Малі застосовує податки на імпорт, включаючи товари першої необхідності, вкладені або проміжні товари, споживчі товари з прогресивними податковими ставками. Не існує дискримінації за країною походження. Малі заохочує імпорт сонячного та відновлюваного енергетичного обладнання, надаючи податкові пільги цій категорії товарів. Культурні товари, включаючи книги, також користуються низькими податковими ставками. Разом з багатьма іншими африканськими країнами Малі прийняло законопроект про збільшення податків на імпорт на 0,2 відсотка, які повинні сплачувати країни, що не входять до Африканського Союзу, з метою сприяння фінансуванню бюджету Африканського Союзу після підписання Африканської континентальної угоди про вільну торгівлю (AfCFTA).

Закон про державні закупівлі Малі:

https://sites.google.com/a/marches-publics-afrique.com/marches-publics-africains/reglementations-nationales-des-marches/cede/uemoa---mali-marches-publics/mali---decret-n-2015-0604-p-rm-du-25-septembre-2015-portant-code-des-marches-publics-et-des-delegations-de-service-public

Інформація щодо актуальних тендерів:

http://www.africagateway.info/country/Tenders-Mali

Корисні посилання: 

ТПП Малі : https://www.cci.ml

Агентство з підтримки інвестицій http://www.apimali.gov.ml

Перелік виставкових заходів: https://www.eventseye.com/fairs/c1_trade-shows_mali.html


Рада експортерів та інвесторів при МЗС України (https://rei.mfa.gov.ua/).

Анкета експортера (https://rei.mfa.gov.ua/anketa-eksportera).

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux